قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

یک سوم مصارف برق کشور در کشاورزی است / موتور استارت‌آپ‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر روشن می‌شود

به منظور توسعه فناوری‌های انرژی تجدیدپذیر، برنامه شتابدهی جهت پذیرش تیم‌های فعال در این حوزه برگزار می‌شود.

.

یکی از شتابدهنده‌های فعال در این حوزه که در کارخانه نوآوری «آزادی» مستقر است، با کمک یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، برنامه شتابدهی را تدارک دیده که یکی از محورهای اصلی آن، انرژی‌های تجدیدپذیر است.

محمدحسن غفوری، مشاور بخش انرژی‌های تجدیدپذیر این شتابدهنده در گفت‌وگو با ایسنا، محورهای این برنامه شتابدهی را شامل «انرژی‌های تجدیدپذیر»، «هوش مصنوعی»، «تجارت الکترونیک» و «آموزش» دانست و گفت: این برای اولین بار است که موضوع انرژی‌های تجدیدپذیر در این شتابدهنده به صورت جدی مطرح می‌شود و من بسیار امیدوار هستم که بتوانیم در این حوزه موفق عمل کنیم، ضمن آنکه کشور هم به آن بسیار زیاد نیاز دارد.

وی با اشاره به نقش استارت‌آپ‌ها در زمینه تامین برق، اظهار کرد: اگر به بازار ایران بخواهیم نگاه کنیم، سالانه بیش از ۳۰۰ میلیارد کیلووات ساعت مصرف برق در ایران داریم که یک سوم آن مصارف خانگی، یک سوم مصارف صنعتی و یک سوم مصارف کشاورزی است و هر سال نیز در حال رشد است، بر این اساس این یک بازار بزرگ برای ورود استارت‌آپ‌های حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به بازار تامین برق کشور چه در بخش خانگی، چه در بخش صنعتی و چه در بخش کشاورزی است.

به گفته وی، راه‌هایی برای تامین سرمایش با استفاده از انرژی خورشیدی وجود دارد که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این ایده‌ها را به محصول تبدیل کنند و در هر دو حوزه، «انرژی خورشیدی حرارتی» و «انرژی خورشیدی فتوولتائیک» راه‌های جذاب و فناورانه‌ای برای تامین بار سرمایشی وجود دارد که بعضا در دانشگاه‌ها اجرا شده است و می‌تواند تجاری سازی شود و ما از ثبت نام تیم‌ها در این حوزه استقبال می‌کنیم.

مشاور بخش انرژی‌های تجدیدپذیر این شتابدهنده، انرژی‌های تجدیدپذیر (به غیر از زیست توده) را سوختی رایگان دانست که در طول مدت عمر خود، نیاز به نفت و بنزین و سوخت ندارند، توضیح داد: آفتاب می‌تابد و باد می‌وزد و ما پولی بابت آن نمی‌پردازیم، ولی هزینه اولیه آنها مقداری زیاد است. بنابراین اگر استارت‌آپ‌هایی که در حوزه روش‌های نوین سرمایه گذاری مثل سرمایه گذاری خرد و جمعی یا سرمایه گذاری با کمک بلاکچین ورود کنند، می‌توانند بازار جدیدی را ایجاد کنند. این همان اقدامی است که در دنیا استارت‌آپ‌ها در زمینه سرمایه گذاری‌های نوین از جمله سرمایه گذاری جمعی در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر اجرایی کرده‌اند و تیم‌های استارت‌آپی با کمی مطالعه به نمونه‌های جهانی خواهند رسید.

لیزینگ سقف کارخانه، مدلی جذاب برای ورود استارت‌آپ‌ها

وی در پاسخ به این سوال که آیا این درست است که در کشورهای اروپایی شرکت‌ها، سقف خانه‌ها و یا کارخانه‌ها را برای تولید انرژی تجدید پذیر اجاره می‌کنند، گفت: لیزینگ سقف خانه‌ها و سوله‌ کارخانه‌ها امروزه در دنیا یکی از زمینه‌های بسیار جذاب برای استارت‌آپ‌ها به ویژه حوزه انرژی خورشیدی است. فرض کنید ما مالک یک کارخانه هستیم و استارت‌آپی به ما مراجعه می‌کند، سقف سوله ما را اجاره و با هزینه خودش نیروگاه خورشیدی روی سقف ما نصب می‌کند و حتی تعمیر و نگهداری می‌کند.

غفوری افزود: این نیروگاه ضمن تولید برق، درآمد ماهانه نیز برای ما دارد. یعنی ما در کنار تولید محصول کارخانه، دارای درآمد دومی نیز از طریق نیروگاه خورشیدی روی سقف سوله مان خواهیم شد. ضمن اینکه در بعضی مدل‌های لیزینگ، ما بعد از چند سال می‌توانیم مالک این نیروگاه خورشیدی شویم.

مشاور بخش انرژی‌های تجدیدپذیر این شتابدهنده، با ابراز خرسندی از اینکه دستورالعمل مشارکت در نیروگاه‌های تجدیدپذیر با هدف توسعه لیزینگ سقف کارخانه‌ها به تازگی توسط سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق کشور (ساتبا) ابلاغ شده است، یادآور شد: استارت‌آپ‌ها می‌توانند از این فرصت برای توسعه این مدل در کشور استفاده کنند.

ایفای نقش استارت‌آپ‌ها به عنوان موتور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

غفوری با تاکید بر اینکه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در یک کشور، در کنار نقش دولت و بخش خصوصی سنتی آن کشور، استارت‌آپ‌ها نیز به عنوان موتور توسعه باید نقش خود را بازی کنند، ادامه داد: جوانانی که در تیم‌های چند نفری با خلاقیت خود علاوه بر توسعه فناوری‌ نوآوری نیز ایجاد خواهند کرد و مدل کسب و کار حول آن ایجاد خواهد شد؛ از این رو بسیار امیدوار هستیم که بتوانیم در این برنامه شتابدهی و در برنامه‌های آینده به رونق استارت‌آپ‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر و بهینه سازی انرژی کمک کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که به زودی موتور استارت‌آپ‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور روشن شود و البته موارد اقتصادی حوزه انرژی در کشور نیز مهم هستند و نقش بازی می‌کنند.

غفوری با اشاره به مراحل اجرای برنامه شتابدهی در این حوزه توضیح داد: پس از ثبت نام تیم‌ها، ارزیابی و انتخاب تیم‌ها توسط کمیته ارزیابی انجام می‌شود، سپس مرحله شکل‌دهی (پیش شتابدهی) در دو ماه و با سرمایه‌گذاری نقدی ۳۵ میلیون تومان برای هر تیم برگزار خواهد شد و تعدادی از تیم‌های برتر به مرحله شتابدهی وارد خواهند شد.

این فعال حوزه توسعه فناوری‌های تجدیدپذیر یادآور شد: این مرحله حدود ۷ ماه است و با سرمایه گذاری نقدی تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان برای هر تیم برگزار می‌شود.

به گفته وی، مهلت ثبت نام تا ۱۵ تیرماه است و از طریق وب سایت هم آوا قابل انجام است.

غفوری اضافه کرد: در برنامه شتابدهی جنبه‌های فردی و تیمی و مهارت‌های تیم‌ها تقویت می‌شود و در انتهای دوره نیز فرصت جذب سرمایه‌گذار برای استارت‌آپ‌های برتر فراهم خواهد بود. همچنین امکان در اختیار گذاشتن فضای کاری، مشاوره و آموزش‌های عمومی و تخصصی توسط منتورها، مربیان و مشاوران در طول دوره برای تیم‌ها فراهم است

.

منبع خبر : کافه کشاورزی

مطلب پیشنهادی

مدیر عامل نامی نو ابر کار آفرین ایران شد

 همایش ابر کارآفرینان ایران یکی از بزرگترین رویدادهای کارآفرینی در ایران است که با هدف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *