قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

کشاورزی با وجود تحریم ها رشد داشت / نگران تجزیه باغ‌ها به بخش‌های کوچک‌تر هستیم / جنگ ما با کشاورزان نیست بلکه بحث ما کسانی است که ویلا می‌سازند

فعالان بخش کشاورزی تلاش می‌کنند تا امنیت غذایی را برای کشور به ارمغان بیاورند.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در ۹ ماهه دوم سال جاری میزان صادرات محصولات کشاورزی کشور ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

به گزارش دهقان نیوز به نقل از تسنیم، کاظم خاوازی با حضور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به سوال سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه، در خصوص علت عدم توجه به قیمت های تضمینی محصولات کشاورزی استراتژیک مانند خرید سیب از کشاورزان پاسخ داد.

وی در سخنان خود گفت: امروز همه فعالان بخش کشاورزی در راستای منویات مقام معظم رهبری تلاش می‌کنند تا امنیت غذایی را برای کشور به ارمغان بیاورند. علی رغم همه مشکلاتی که کرونا برای کشور ایجاد کرده است و مشکلاتی که تحریم‌ها در تامین ارز به موقع برای بخش کشاورزی به وجود آورده است، شاهد رشد نرخ ارزش افزوده بخش کشاورزی در ۶ ماه ابتدایی سال جاری و رسیدن به رشد مثبت ۴/۴ هستیم.

وی ادامه داد: ما سال گذشته حدود ۳۰۰ هزار تن صادرات محصول سیب داشتیم که امروز این رقم را به حدود ۴۰۳ هزار تن رسانده ایم. در حالی که ما در گذشته تنها حدود ۵ هزار تن صادرات داشتیم. در ۹ ماهه دوم سال جاری نیز میزان صادرات محصولات کشاورزی کشور ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: کل محصولات باغی که در ۹ ماهه سال ۹۸ صادر کردیم  ۶۴۵ هزار تن بوده و در ۹ ماهه اول امسال ۸۷۹ هزار تن محصولات باغبانی صادر کرده‌ایم. در خصوص سیب نیز در ۹ ماهه سال گذشته، ۳۰۰ هزار تن و در سال جاری ۴۰۳ هزار تن سیب صادر کرده‌ایم.

خاوازی با بیان اینکه در قالب موافقت‌نامه اوراسیا صادرات سیب به کشور روسیه به ۹۷ هزار تن رسیده است، گفت: کل سیبی که امسال تولید شده است چهار میلیون و ۱۲۹ هزار تن است که یک میلیون و ۵۰ هزار تن آن در آذربایجان غربی تولید شده است.

وی افزود: براساس قیمت تضمینی که شورای اقتصاد تعیین کرده بود قیمت خرید تضمینی سیب ۵۸۰ تومان بود، اما به درخواست نمایندگان مجلس، گروهی را از وزارتخانه به استان فرستادیم و با رایزنی‌های انجام شده این رقم به ۱۲۵۰ تومان برای کارخانه‌ها رسید و امروز به طور میانگین به قیمت ۱۱۸۰ تومان سیب‌های پای درختی درجه سه از سوی کارخانه‌ها خریداری می‌شود.

وزیر کشاورزی همچنین تاکید کرد: قانون خرید تضمینی که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در قیمت گذاری محصولات کشاورزی به ویژه سیب و کشمش کمک بسزایی می‌کند تا قیمت‌ها واقعی‌تر شده و کشاورزان نتایج زحمات خود را ببینند.

وی در ادامه با اشاره به مسائل و مشکلات مطرح شده پیرامون خانه باغ‌ها و خانه‌های کارگری گفت: ما کلا در کشور۸ میلیون هکتار اراضی آبی داریم که فقط ۱٫۲ میلیون هکتار خاک‌ها بدون محدودیت‌ می‌تواند امنیت غذایی کشور را تامین کند و لذا در بحث تغییر کاربری اراضی باید بسیار دقت کنیم. ما نگران تجزیه باغ‌ها به بخش‌های کوچک‌تر هستیم. اکنون از ۲۰ تا ۱۰۰ متر مربع امسال ساخت خانه کارگری وجود دارد. جنگ ما با کشاورزان نیست بلکه بحث ما کسانی هستند که مهاجرت کرده و ویلا می‌سازند. در خصوص قانون تغییر کاربری اراضی نیز دولت لایحه‌ای را تهیه کرده و گویا نمایندگان نیز طرحی را آماده کردند.

مطلب پیشنهادی

صنعت غذا یکی از صنایع اصلی مهم و پیشران رشد اقتصادی در کشور است

صنعت غذا جزو صنایعی است که هم به لحاظ گستردگی بازار منطقه ای و جهانی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *