قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
مالیات بر ارزش افزوده از چه کالاهایی اخذ نمی شود

فعالان اقتصادی باید با مالیات بر ارزش افزوده همراه شوند

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان مالیات کشور اجرای قانون ارزش افزوده را مستلزم این دانست که فعالان اقتصادی هم با این رویه همراه شوند.
محمد مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان مالیات کشور در رابطه با ظرفیت‌های جدید قانون “مالیات بر ارزش افزوده” به برنامه “گفتگوی اقتصادی” گفت: ایرادی که دیگر مهمان برنامه وارد دانسته‌اند، درست است چون این قانون اسفند ۹۵ تقدیم مجلس شد اما به مدت ۵ سال طول کشید تا ابلاغ شود.
وی با بیان این مطلب افزود: پیچیدگی قوانین و مقررات نیز اظهار نظری صحیح است؛ قانون و مقررات باید دور از هر گونه پیچیدگی باشد ولی چون ما درپیِ عدالت مطلق هستیم، قوانین و مقررات را به صورت پیچیده می‌نویسیم و در نتیجه کار سخت شده و مفسده‌هایی برای فعالین اقتصادی درپی دارد.
مسیحی ادامه داد: در حوزه‌های تقنینی باید عدالت نسبی را در نظر گیریم و در باز توزیع درپی عدالتِ مطلق باشیم.
به گفته این کارشناس حوزه ملی و مالیاتی بهتر بود ساختار مالیات بر ارزش افزوده حفظ و ایرادات مرتفع می‌شد ولی یکی از ایرادات در پروسه‌ی تدوینِ اصلاحیه، این بود که ساختار قانون برهم خورد.
تا زمانی که فعالان اقتصادی و ممیزان به درکی مشترک نسبت به اصلاحیه قانون برسند، چالش‌هایی پدید خواهد آمد.
وی در عین حال به نقاط قوت قانون اشاره کرد و گفت: در این راستا سعی شده است چالش‌های ۱۰ سال اجرای قانون و مشکلات موجود دیده و مرتفع شود؛ خاصه در نقاطی که مالیات بر ارزش افزوده به فعالان اقتصادی اصابت می‌کرد.
مسیحی با بیان اینکه بار قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی به مصرف کننده نهایی منتقل گردد، ادامه داد: در فرایند اصلاح بعضا فعالین اقتصادی گلایه‌هایی دارند که بار مالی در ایجادِ زنجیره ارزش افزوده به درستی به مصرف کننده منتقل نمی‌شود.
معاون درآمدهای مالیاتی سازمان مالیات کشور حمایت از تولید را یکی دیگر از محورهای مورد نظر در اصلاحیه قانون عنوان کرد و افزود: نکته دوم اینست که کلیه ماشین آلات تولید با اعمال نرخ صفر فعالیت می‌کنند؛ یعنی نه تنها مشمول مالیات نیستند، بلکه هر مالیات و عوارضی را در زمان خرید یا توزیع قابلیت استرداد یافته است.
مسیحی در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اعلام اینکه برخی کالاها نظیر ماست از شمول مالیات بر ارزش افزوده معاف شده‌اند، گفت: خدمات ورزشی در قانون جدید معاف از مالیات بر ارزش افزوده شد.
وی اجرای قانون را مستلزم این دانست که فعالان اقتصادی هم با این رویه همراه شوند.
مسیحی ادامه داد: معضل اساسی اینجاست که شرکت‌های مالیاتی همواره اعلام می‌کنند که خریداران با بنکداران حاضر به ارائه اطلاعات خود نیستند و این صنوف نیز گلایه دارند که تولیدکننده‌ها حاضر به تسلیم اطلاعات مالیاتی نیستند و امیدوارم این مباحث یکبار برای همیشه حل و فصل شود.

مطلب پیشنهادی

وام زنجیره‌ای در زمین کشاورزی

تولید غذا آسان‌‌‌تر خواهد شد؛ اگر فاز سوم طرح تامین زنجیره‌‌‌ای عملیاتی شود. این چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *