قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

تورم سالانه تولیدکننده به ۷۸.۵ درصد رسید/هزینه‌های تولید طی یکسال ۹۴.۷ درصد افزایش یافت

مرکز آمار اطلاعات مربوط به شاخص قیمت تولیدکننده در فصل بهار را منتشر کرد.

هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده، اندازه‌گیری تغییرات قیمت‌هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می‌کنند؛ به عبارت دیگر این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبداء تولید را در نظر می‌گیرد.

این شاخص معیاری از تغییرات هزینه تولید و به عنوان پیشنگر تورم مصرف کننده است و افزایش آن هشداری برای تشدید تورم در ماه‌های آتی است.

تورم تولیدکننده محصولات صنعتی در چهار فصل منتهی به بهار ١۴٠٠ نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۷۸.۵ درصد رسید که نسبت به فصل گذشته ۲۱.۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در میان زیربخش‌های مختلف صنعتی، کمترین تورم سالانه مربوط به زیربخش ساخت فراورده‌های توتون و تنباکو با ٢٠.٢ درصد و بیش‌ترین تورم مربوط به زیربخش ساخت سایر تجهیزات حمل و نقل با ١٣۴.٧ درصد بوده‌است.

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) به ٩۴,٧ درصد رسید که نسبت به زمستان سال گذشته، ۰.۹ درصد افزایش یافته‌است.

به عبارت دیگر، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالاهای خود در داخل کشور، در فصل بهار ١۴٠٠ نسبت به فصل بهار ١٣٩٩، ٩۴.٧ درصد افزایش دارد.

کمترین تورم نقطه به نقطه مربوط به زیربخش ساخت فراورده‌های توتون و تنباکو با ۲۰ درصد و بیش‌ترین تورم مربوط به زیربخش ساخت مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی١٣۵.٧ درصد بوده‌است.

در فصل بهار ١۴٠٠ درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) به ٨,٢ درصد رسید که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل ۴ واحد درصد کاهش دارد.

مطلب پیشنهادی

وام زنجیره‌ای در زمین کشاورزی

تولید غذا آسان‌‌‌تر خواهد شد؛ اگر فاز سوم طرح تامین زنجیره‌‌‌ای عملیاتی شود. این چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *