قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

ضرورت همیاری ملی در مواجهه با مشکلات پیچیده پیش رو

اقتصاد ایران با مسائل کسری شدید بودجه, تورم رو به رشد, بی بند و باری مالی, فساد سیستماتیک, حاکمیت اقتصاد دلالی, موانع رو به گسترده اقتصاد مولد, نظام بانکداری ناکارآمد, افول سرمایه اجتماعی, بحران اعتماد به حاکمیت, تحریم های شدید و در نتیجه کاهش صادرات نفتی, نرخ تورم ۴۴ درصدی, نرخ بیکاری واقعی بالا, ورشکستگی بنگاه ها و معضل نقدینگی آنها, رشد نرخ ارز و مانند آن مواجه است.

علائمی دال بر تداوم و تشدید وضع موجود با توجه به متغیرهای پیش نگر مانند نرخ تورم تولید کننده با ۷۸.۵ و افزایش ۹۴.۷ درصدی هزینه تولید, منفی شدن خالص سرمایه گذاری, رشد نقدینگی, افزایش انتظارات تورمی, مسائل افغانستان و افق روابط خارجی ایران همه خبر از رشد تورم و نرخ ارز و کسری شدیدتر بودجه می دهد. ایران به دلیل زیر پاگذاردن قواعد عقلانی, علمی و توسعه ای به تعبیر قرآن دچار استدراج شده است.

انباشت مشکلات یادشده که کوه یخی از آن دیده می شود, ضرورت یک اقدام و عزم و اراده ملی برای حل این معضلات را جدی تر از همیشه کرده است. برای این امر نیاز به نگاه بلندمدت و تقدم آن بر روزمرگی است امری که نشانه های آن آشکار نیست. به دلیل فقدان بنیادهای مردمسالاری, انتخابات محل کشیدن چک های بی محل شده است که آقای رئیسی نیز در این امر وعده های زیادی داده است تحقق وعده های انتخاباتی ایشان بدون در نظر گرفتن محدویت های اجرایی, کسری بودجه را می تواند حداقل به ۸۰۰ هزار میلیارد تومان برساند و این امر به تشدید تورم خواهد افزود و اقتصاد را به روزمرگی و بی ثباتی بیشتر می کشاند.

مسائل پیش گفته, نارضایتی رو به تزاید مردم و درهم تنیدگی مسائل اقتصادی و سیاسی کشور, بازخوانی رویکردهای سیاست خارجی و داخلی, تغییر نگاه استراتژیک به تقدم رفاه جامعه, کنار گذاردن راهبرد انفعالی نه جنگ و نه صلح, بسترسازی اقتصاد مولد و مانند آن می تواند بستر اصلاح بلند مدت را فراهم کند.

جریان انتخابات به گونه ای مدیریت شد که دولت فعلی با کمترین مشارکت بر سر کار آمد و این می تواند بر کارکرد آن اثر منفی گذارد. از طرفی شخص رئیس جمهور به اقتضای پیشینه طولانی قضایی خود, از تجربه مدیریت اجرایی به مقدار لازم برخوردار نیست, توقع این است که ایشان وزیرانی دارای فهمی عمیق و غیرمتوهم از مشکلات جامعه, توانمند و دارای قدرت استفاده از نظام دانایی کشور به مجلس پیشنهاد کند تا در مواجهه با مشکلات عمیق و گسترده, ان شاء الله سربلند و موفق بیرون آیند.

امروز ایران در برهه بسیار حساس تاریخی قرار گرفته است و اشتباهات کوچک این دولت تاوان سنگین و غیرقابل جبرانی برای کشور خواهد داشت, بر این اساس لازم است تا همه صاحب نظران با هر درجه زاویه فکری با دولت فعلی, با پیشنهادات و انتقادات خود به دولت کمک کنند.

.

دکتر یوسفی- دانشیار دانشگاه مفید

مطلب پیشنهادی

وام زنجیره‌ای در زمین کشاورزی

تولید غذا آسان‌‌‌تر خواهد شد؛ اگر فاز سوم طرح تامین زنجیره‌‌‌ای عملیاتی شود. این چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *