قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

هشدارهای هواشناسی به کشاورزان و دامداران؛ تا اوایل آذر بارش خاصی نداریم

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان و دامداران توصیه می شود که هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

مسعود حقیقت مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی ، از پایداری جوی آرام و پایدار در اکثر نقاط کشور طی روزهای آتی خبر داد و گفت: در اغلب مناطق کشور تا روز سه شنبه پدیده خاصی نداریم و همواره آسمان صاف و آفتابی است.

او با اشاره به ماندگاری هوای گرم در مناطق جنوبی کشور افزود: در غرب و شمال غرب کشور در طول روز ماندگاری هوای گرم دور از انتظار نیست.

حقیقت در توصیه ای به کشاورزان بیان کرد: طی ۲ تا ۳ روز آینده شرایط برای برداشت شالی در استان های گیلان و مازندران و نوار شمالی مهیاست، از این رو به شالیکاران توصیه می شود که هر چه سریع تر برداشت را انجام دهند.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی ادامه داد: در غرب و جنوب کشور، کشاورزان به دلیل ماندگاری هوای گرم در مزارع سبزی، صیفی و باغات آبیاری را منظم انجام دهند تا استرس دمایی ایجاد نشود.

به گفته او، با توجه به شرایط جوی، دامداران در گاوداری های شیری مه پاش و پنکه روشن کنند تا مقدار تولید شیر گاوها کاهش نیابد.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در توصیه ای دیگر به کشاورزان بیان کرد: با توجه به آغاز برداشت پسته در مناطق پسته کاری به باغداران توصیه می شود که برداشت را در ساعات خنک روز انجام دهند تا مشکلی برای محصول تولیدی ایجاد نشود.

او ادامه داد: کشاورزان باغات و مزارع غرب و جنوب کشور محلول پاشی و سم پاشی را در ساعات خنک روز انجام دهند، همچنین کندوداران مناطق شرقی به سبب وزش باد شدید مراقبت های لازم را به عمل آورند.

حقیقت درباره آخرین وضعیت بارش کشور بیان کرد: بنابر آخرین آمار متوسط بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۴۲.۷ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۲۸۷.۷ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۳۰.۷ میلی متر بوده است که این امر کاهش ۵۰.۴ درصدی نسبت به سال قبل و ۳۸.۱ درصدی نسبت به دوره بلندمدت را نشان می دهد.

این مقام مسئول ادامه داد: با توجه به کاهش بارش نسبت به سال قبل، خشکسالی از شمال تا جنوب و شرق تا غرب از ضعیف تا بسیار شدید وجود دارد.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی در پایان تصریح کرد: آخرین نقشه ها نشان می دهد به غیر از نوار راستای زاگرس، بارش خاصی طی ماه های مهر، آبان و اوایل آذر در سایر نقاط کشور رخ نمی دهد و عملا بارش نسبت به سال قبل در برخی نقاط به ویژه مناطق جنوبی با تاخیر آغاز می شود.

مطلب پیشنهادی

پژوهشکده پولی و بانکی گزارش تولید صنعتی را برای تیرماه منتشر کرد

تصویر صنعت ایران پس از حذف ارز ۴۲۰۰ پژوهشکده پولی و بانکی که بازوی پژوهشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *