قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

احتکار و شبکه بزرگ دلالی؛ دلیل گرانی برنج / راهکارهای تنظیم بازار کالاها در دستور کار مجلس است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی معتقد است؛ دلیل خاصی برای افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله برنج نیست و احتکار همراه با شبکه فعال دلالی و سودجویی در بخش کشاورزی از اصلی‌ترین دلایل گرانی برنج ‌است و باید برای حذف آن‌ها به سمت هوشمندسازی و شفاف سازی برویم.

پرویز اوسطی در گفت و گو با ایلنا با اشاره به نابسامانی و گرانی‌های اخیر در بازار کالاهای اساسی، اظهار کرد: در یکسال گذشته شاهد آن هستیم که نابسامانی غیرقابل پذیرشی در عرضه کالاهای اساسی اتفاق افتاده که نتیجه آن گرانی کالای افسارگسیخته بوده است.

وی ادامه داد: یکی از این کالاها برنج است که در روزهای اخیر جهش قیمت داشته و موجب نارضایتی مردم شده است.

اوسطی با بیان اینکه اکنون در فصل در برداشت برنج هستیم، افزود: گرانی برنج در حالی است که در فصل برداشت آن هستیم، در فصل برداشت یک محصول انتظار کاهش قیمت با توجه به افزایش عرضه می‌رود، اما در برنج درست عکس این معادله اتفاق افتاده است.

نماینده مردم کردستان معتقد است؛ دلیل خاصی برای گران برنج نیست و احتکار و شبکه بزرگ دلالی می‌تواند از مهم‌ترین دلایل گرانی این کالای اساسی در فصل برداشت باشد.

اوسطی با اشاره به سوابق وزیر جدید کشاورزی در این حوزه، اظهار کرد: آقای ساداتی نژاد قبل از آنکه به عنوان وزیر جهاد کشاورزی معرفی شود رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس بوده و به خوبی از مسائل و مشکلات حوزه تولید و بازار کالاهای اساسی مطلع هستند و امید زیادی هست با همکاری او حل مسائل و مشکلات را در این حوزه تسریع شود.

وی تصریح کرد: هم اکنون نیز راهکارهای تنظیم بازار کالاهای اساسی در دستور کار مجلس قرار دارد و این امر قرار است با همکاری وزارت جهادکشاورزی انجام شود.

اوسطی از جمله این راهکارها را به کارگیری تشکل‌های کشاورزی و حمایت آن‌ها برای خرید و عرضه مستقیم محصولات، شفاف سازی در زنجیره عرضه و تقاضا و هوشمندسازی آن برشمرد.

وی همچنین بازنگری در برخی از تصمیمات را دیگر راهکاری مجلس در تنظیم بازار کالاهای اساسی عنوان کرد.

اوسطی یادآور شد: بخشی از کار وظیفه وزارت صنعت، معدن و تجارت است که باید در اینباره مجلس با این وزارتخانه نیز با برگزاری جلسات به گفتگو بپردازد.

وی نظارت بر شبکه عرضه از ابتدا تا خرده فروشی‌ها، مبارزه با احتکار  و مبارزه با گران فروشی را از وظایف این وزارتخانه در این حوزه دانست.

مطلب پیشنهادی

وام زنجیره‌ای در زمین کشاورزی

تولید غذا آسان‌‌‌تر خواهد شد؛ اگر فاز سوم طرح تامین زنجیره‌‌‌ای عملیاتی شود. این چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *