قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

اهداف چین از سند راهبردی

 یکی از نکات مهم در درک چگونگی تفاهم نامه ایران و چین, مقدار نیاز دو طرف به این قرارداد و شدت این نیاز است. اگر نیاز به قرارداد برای یک طرف از اولویت بالایی در یک برهه زمانی برخوردار نباشد و برای طرف دیگر این اولویت و نیاز شدید باشد, طبیعی است که این دو حالت خود را در مواد مندرج در سند باید منعکس کند. از این رو ضرورت دارد تا مقدار و شدت نیاز چین به این سند و اهداف این کشور از انعقاد چنین تفاهم نامه ای مورد بررسی قرار گیرد.

نیاز به احیاء راه ابریشم: چین به جاده ابریشم نیاز دارد. تنوع بخشی در راه ابریشم از اهداف چین است. چین یک مسیر را از قزاقستان, آذربایجان و ترکیه تعریف و عملیاتی کرده است. اما این سند می تواند راه ابریشم را تنوع بخشیده, مسیر دومی برای صادرات زمینی به اروپا فراهم کند. تنوع بخشی مسیر ابریشم, آینده مطمئن تری برای صادرات به اروپا را موجب میشود.
نیاز به منبع مطمئن انرژی بلندمدت: چین برای تداوم رشد اقتصادی و تبدیل شدن به قدرت برتر اقتصادی جهان, نیاز به انرژی دارد. تا جایگزینی انرژی ارزان که احتمالا در افق ۳۰ سال و یا کمتر تحقق خواهد یافت, نفت منبع نخست برای چین خواهد بود. بر این اساس چین جهت تنوع سازی در این منبع حیاتی, با کشورهای عربستان, امارات و ایران به عنوان منابع نفتی خویش قرارداد امضا کرده است. توافق ۲۰۱۹ در پی سفر بن سلمان به چین, عربستان را به مهمترین صادرکننده انرژی به چین تبدیل کرده است. استراتژی تنوع سازی موجب کاهش اتکاء به یک کشور خاص خواهد بود تا در صورت عدم امکان تداوم همکاری با یک کشور, مسیرهای دیگر تامین انرژی وجود داشته باشند.
نیاز به بازار مصرف بزرگ: چین در مسیر بزرگترین قدرت اقتصادی دنیا به بازار گسترده نیاز دارد. بر همین اساس تاکنون حدود هزار میلیارد دلار با همین هدف در بیش از ۶۰ کشور جهان و عمدتا در زیرساختهای جاده ای سرمایه گذاری کرده است. ایران نیز با جمعیتی بالغ بر ۸۴ میلیون نفر و هفدهمین کشور پرجمعیت جهان, یک بازار بزرگ و مناسب محسوب میشود.

مشارکت جهت صادرات: یافتن کشوری جهت صدور سرمایه و مشارکت در زمینه های اقتصادی دارای مزیت نسبی جهت تولید برای مصرف در آن کشور و یا صادرات به دیگر کشورها یکی از اهداف این مرحله از صنعتی شدن چین است. گرچه تاکنون چنین مشارکتهایی از چین به طور جدی در عرصه جهانی مشاهده نشده است. بررسی دلایل آن نیازمند فرصتی دیگر است.
نیاز چین به تنوع شرکاء: چین جهت دستیابی به هدف خود در ۲۰۳۰, نیازمند به شرکای متنوع است. بر این اساس چین به دنبال شرکای متعدد از امریکا, روسیه, فرانسه, اسرائیل, ترکیه, عربستان و… تا ایران است. از منظر چین, نگاه برون نگر به اقتصاد و تجارت باز بین الملل شرط تحقق قدرت برتر اقتصاد جهان است. شی پنگ رهبر چین در نشست راه جدید ابریشم با حضور ۱۰۰ کشور جهان در پکن به سال ۲۰۱۷, از این کشورها خواست.تا سیاست های حمایت گرایانه را کنار گذارده و به تجارت آزاد بین المللی رویکردی مثبت نشان دهند. گفته پنگ, ما را به یاد سخنان فردریک لیست در قرن نوزدهم می اندازد. لیست معتقد بود آلمان در مرحله کشاورزی بوده, توان رقابت با قدرتهای برتر اقتصادی دنیا مانند انگلستان را ندارد لذا سیاست تجارت آزاد منجر تداوم فرودستی این کشور در معادلات جهانی خواهد شد. از این رو, لیست برای آن مقطع زمانی پیشنهاد حمایت گرایی را می دهد. به اعتقاد لیست پس از شکل گیری اقتصاد نوین آلمان, این کشور نیز به قواعد تجارت آزاد تن خواهد داد. چین نیز مدتی است از مرحله اقتصاد کشاورزی به مرحله اقتصاد صنعتی وارد شده است و در نتیجه شرط دستیابی به قدرت اول را همان تجارت آزاد میداند. اما آیا ۱۰۰ کشور دیگر نیز در همین موقعیت هستند؟
با توجه به نکات یادشده, سند راهبردی برای چین در راستای منافع ملی و استراتژیک از پیش تعیین شده است. همان استراتژی که.از سال ۲۰۱۳ توسط رهبر چین صراحتا بیان شده است. آنان برای رسیدن به هدف خویش به تنوع سازی منابع انرژی, تنوع سازی شرکای تجاری, تنوع سازی راه ابریشم و گسترش بازارهای خارجی مصرف نیاز دارند. با این نگاه, اولویت چین در سند راهبردی را می توان چنین حدس زد; قراردادهای نفتی جهت تامین ماشین صنعتی چین, کمربند ابریشم و ایجاد زیرساختهای جاده ای و ریلی برای قطارهای پرسرعت به مسیر منتهی به اروپا, امکان بهره برداری از منابع معدنی مورد نیاز صنایع چینی و در نهایت مشارکت های اقتصادی برای صادرات از ایران. طبیعی است که باید رد پای این اهداف را بتوان در سند نادیده راهبردی و توافقنامه های متعاقب آن مشاهده کرد.

.
دکتر محمدرضا یوسفی شیخ رباط- استاد حوزه و دانشگاه

مطلب پیشنهادی

تشدید قیمتگذاری دستوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *