قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی؛ نوشیدن جام زهر یا پانسمان اقتصاد

با زمزمه‌های رسیدن ارز ۴۲۰۰ تومانی به ایستگاه آخر، شاهد رشد قیمتی کالاها برای چندمین بار در سال بودیم. حال که به صورت موقت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تا پایان سال به تعویق افتاده است، باید دید که آیا زیرساخت لازم برای این ارز پر دردسر در کشور فراهم است؟ آیا تولیدکننده و مردم توانایی تحمل نبود ارز ترجیحی را دارند.

به همین بهانه نگاشته وضعیت اقتصاد کشور پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با محسن نقاشی، دبیر فدراسیون تشکل‌های صنایع غذایی کشور به گفت‌وگو پرداخته.

به گفته نقاشی فعالان اقتصادی از دو سال پیش، مصر به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند چراکه از دو سال قبل به صورت مرتب با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت مواد اولیه تولیدکنندگان و قیمت نهایی کالاها مواجه بودیم. در واقع ارز ۴۲۰۰ تومانی به غیر از اینکه سود را به جیب عده‌ای خاص سرریز کرد، منفعتی برای تولید نداشته است و آن‌ها کماکان مجبورند که مواد اولیه را با ارز آزاد تامین نمایند.

وی با بیان اینکه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، تولیدکننده با جایگاهش آشنا خواهد شد، گفت: ظرف دو ماه اخیر با زمزمه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، علاوه بر گرانی مواد اولیه خارجی، حتی مواد اولیه ایرانی در داخل نیز با افزایش سرسام‌آور رو به رو شد.

نقاشی با تاکید بر اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایط فعلی به صلاح کشور نیست، گفت: واحدهای تولیدی در سخت‌ترین شرایط اقتصادی به سر می‌برند و زمزمه‌های چندین باره حذف این ارز و جهش‌های قیمتی ناشی از آنان تولیدکننده و مصرف‌کننده را در باتلاق گیر انداخته است. لذا تصمیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از اقتصاد ایران بسیار دیر گرفته شده است و جز این که وضعیت تولید بدتر و قدرت خرید مردم محدود تر شود، ماحصل دیگری ندارد.

راه پیش روی دولت در ازای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

این فعال اقتصادی در خصوص زیرساخت‌های لازم برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: دولت باید در قبال حذف ارز ترجیحی، علاوه بر مشخص کردن مرز تولیدکننده و دلالان، سوبسیدهای واقعی را به تولیدکننده واقعی پرداخت کند.

ثبت ۴ هزار کارت بازرگانی به نام مردگان کارتن‌خواب‌ها

وی با انتقاد از صدور کارت‌های بازرگانی گفت: متاسفانه تنها ۴۷۵۰ کارت بازرگانی غیر قانونی برای مردگان و کارتن‌خواب‌ها صادر شده است و میلیاردها میلیارد ارز کشور از این طریق خارج شده است. از سوی دیگر، در این در این مملکت هر قانونی که وضع می‌شود درست اجرا نمی شود و به خاطر اجرا نشدن قانون درست، یک قانون و یا بخشنامه غلط دیگر را تصویب می‌کنند.

وی ادامه داد: ارز ۴۲۰۰ تومانی در مقطعی به نفع تولیدکننده بود، اما متاسفانه به دلیل نبود ساختار درست با شکست مواجه شد و به جای نشستن در سفره مردم در حساب آقایان در بانک‌های خارجی نشست.

واردات بیل، کلنگ و کود انسانی با ارز ۴۲۰۰ تومانی

نقاشی باطل‌سازی کارت‌های بازرگانی کاذب را یکی از راهکارهای موثر برای پایان سواستفاده‌های ارزی دانست و افزود: با توجه به آمار اعلامی وزارت صمت، با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال ۹۸، آمار واردات نسبت به سال‌های قبل رشد قابل توجهی داشت و بخش بسیاری از ارز ۴۲۰۰ تومانی به غارت رفت. همچنین به جای واردات کالاهای اساسی، بیل و کلنگ و کود انسانی وارد کشور شد.

وی ادامه داد: چه لزومی دارد وقتی جنسی در داخل تولید می‌شود، برای واردات آن ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص داده شود، در این شرایط تولیدکننده ایرانی که مواد اولیه خود را از بازار آزاد تهیه می‌کند باید با کالای وارداتی دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت کند.

آری به تجارت جهانی با اجرای یک شرط

این فعال اقتصادی درباره تکلیف تجارت جهانی گفت: در حال حاضر، ترکیه با وجود آن که با ۱۵۰ کشور جهان صادرات دارد، در جهت حمایت از تولیدات خود ۵۰ درصد عوارض گمرکی برای واردات آن وضع کرده است. لذا اگر کسی دوست دارد محصول خارجی مصرف کند، باید عوارض و مالیات آن را پرداخت کند.

مطلب پیشنهادی

وام زنجیره‌ای در زمین کشاورزی

تولید غذا آسان‌‌‌تر خواهد شد؛ اگر فاز سوم طرح تامین زنجیره‌‌‌ای عملیاتی شود. این چکیده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *