قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

پیشتازی قیمت جهانی کالاهای اساسی

قیمت جهانی کالاهای اساسی از گندم و خوراک دام گرفته تا دانه‌های روغنی همچنان پیش می‌تازد که ۴ دلیل عمده در این افزایش نقش دارند. به گزارش خبر‌گزاری فارس، رشد قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی همچنان روبه رشد است و ظاهرا قصد عقب‌نشینی ندارد، آهنگ رشد قیمت‌ها پس از شیوع کرونا در جهان بیشتر شده است.

قیمت کالاهای اساسی در یک‌سال گذشته از ۵۰ تا ۱۰۰‌درصد رشد یافته که کالاهای ضروری و مهم مردم محسوب می‌شوند و مستقیم یا غیرمستقیم در تامین نیاز روزانه مردم تاثیر دارند. امروز در بازارهای جهانی گندم ۷ دلار افزایش قیمت داشت و هر بوشل به قیمت ۷۹۴ دلار و ۲۵ سنت به فروش رسید. قیمت ذرت هم که به‌عنوان خوراک‌دام استفاده می‌شود ۲۵/ ۵دلار رشد داشت و هر بوشل به قیمت ۵۲۷ دلار و ۷۵‌سنت معامله شد.

دانه‌ها روغنی هم از قافله افزایش قیمت‌ها عقب نماند، سویای روغنی ۱۰ دلار و سویای خوراکی ۵/ ۱‌دلار افزایش‌قیمت داشت، گیاه روغنی کانولا هم یک دلار رشد کرد. اما چند دلیل در افزایش قیمت‌ها تاثیر داشته است؛

نخست اینکه خشکسالی گسترده در سطح جهانی تولید بسیاری از محصولات اساسی را کاهش داده است.

دوم شیوع ویروس‌کرونا، باعث ایجاد اختلال در زنجیره ارزش غذایی شده و عرضه و تقاضا را مختل کرده است.

سوم؛ کشورها تامین نیاز داخل را در اولویت قرار داده‌اند به‌طوری‌که پوتین رئیس‌جمهور روسیه عوارض صادراتی را به دو‌برابر افزایش داده است. بنابراین کاهش عرضه در بازارهای جهانی ایجاد شده است.

چهارم؛ پس از بهبود نسبی وضعیت کرونا در کشورها که در ‌ماه‌های ابتدایی شیوع کرونا موفق به خرید نشده بودند تقاضای انباشته‌ای ایجاد شده است.

مطلب پیشنهادی

پژوهشکده پولی و بانکی گزارش تولید صنعتی را برای تیرماه منتشر کرد

تصویر صنعت ایران پس از حذف ارز ۴۲۰۰ پژوهشکده پولی و بانکی که بازوی پژوهشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *