قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

امنیت غذایی؛ اولویت راهبردی دولت قطر

قطر کشوری عاری از پدیده فقر شدید، فقر مطلق و محرومیت چند بعدی است و بر اساس رکن توسعه اجتماعی دولت قطر همه ساکنان قطر به اندازه کافی از غذاهای با کیفیت خوب استفاده می‌کنند. از آنجایی که امنیت غذایی به عنوان یکی از مهمترین و برجسته ترین موضوعات توسعه‌ای در این شبه جزیره است.

 دولت قطر با هدف ریشه‌کنی هرگونه گرسنگی توسعه پایدار ۲۰۳۰ را در دستور کار قرار داده است، قطر هدف خود را رسیدن به ۷۰% خودکفایی غذایی تا سال ۲۰۲۳ تعیین کرده است، اما باتوجه به چالش‌های طبیعی و اقلیمی رسیدن به این هدف بعید به نظر می‌رسد.

اکنون امنیت غذایی به عنوان رکن اساسی امنیت و استقلال اقتصادی قطر و رکن کلیدی تامین نیازهای غذایی ساکنان قطر به ویژه پس از بیش از دو سال محاصره سیاسی، زمینی و هوایی توسط کشورهای همسایه به شمار می‌رود. از این رو قطر استراتژی امنیت غذایی ملی ۲۰۲۳-۲۰۱۸ خود را در چارچوب دومین استراتژی توسعه ملی با هدف یکسان‌سازی تلاش‌های مسئولین ذیربط در این بخش و دستیابی به استفاده بهینه از منابع طبیعی و آبی کشور تدوین کرده است.

منابع، حفاظت از سیستم امنیت غذایی در برابر شوک، شرایط اضطراری، تعیین اولویت‌ها، پروژه‌های امنیت غذایی، حفاظت و ارتقای تولیدات محلی، بهبود کیفیت و ایمنی مواد غذایی و تامین ذخایر استراتژیک ایمن و سالم از برنامه‌های ۲۰۲۳ قطر است. قطر در ارتقا امنیت غذایی کشوری موفق محسوب می‌شود.

زیرا رتبه بین المللی قطر از ۲۲ در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۳ در سال ۲۰۱۹ در شاخص امنیت غذایی از میان ۱۱۳ کشور جهان و رتبه اول منطقه در بین ۲۲ کشور عربی رسیده است. در سطح محلی، بخش کشاورزی قطر از کشوری کاملا وابسته به خارج کشور اخیراً شاهد رونق بهره‌وری داخلی “در سبزیجات، دام، ماهی” بوده و به دستیابی به امنیت غذایی و سطوح بالای خودکفایی کمک کرده است.

طی دوره ۲۰۱۹-۲۰۱۷، نسبت خودکفایی تولید سبزیجات محلی از حدود ۲۰% به ۲۷% افزایش یافته است. تولید از ۲۸% به ۱۰۶%، گوشت قرمز از ۱۳% به ۱۸% و تولید ماهی به ۷۴% رسید. با این حال، قطر برای دستیابی به اهداف مرتبط با کشاورزی و تغذیه پایدار با چالش‌هایی بزرگی مواجه است.

شرایط آب و هوایی بیابانی و کمبود منابع طبیعی آب آبیاری و زمین‌های زراعی، جاه طلبی دولت را برای گسترش تولیدات کشاورزی محدود می‌کند. اما قطر تلاش می‌کند تا راه حل‌هایی را با استفاده از روش‌های غیر سنتی مانند کشت هیدروپونیک یا آب‌کشت و گل‌خانه‌های سبز بیابد.

در سطح تغذیه بهبودیافته، دولت با چالش‌های مرتبط با سلامت غذا و ایمن بودن برخی از بخش‌های جمعیت مواجه است، با اینحال محاصره دو ساله قطر تجربه‌ای برای این کشور شده است تا ضمن ارتقای سطح امنیت غذایی خود، به فکر تولیدات داخلی با روش‌های نوین و به روز جهانی در کشاورزی باشد.

.

منابع :

Qatar Government, Voluntary National Review 2021, Report on the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development

مطلب پیشنهادی

تشدید قیمتگذاری دستوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *