قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

صنعت دامداری در حال نابودی است!

مهندس محسن نقاشی در گفتگوی خود با روزنامه اقتصاد پویا گفت :

محسن نقاشی دبیر اجرایی فدراسیون صنایع غذایی بخش کشاورزی ایران، درباره رسوب کالا در گمرکات و فراز و نشیب‌های بازار در گفت‌وگویی با روزنامه اقتصادپویا گفته: در حال پیگیری ترخیص نهاده‌های دامی از گمرکات هستیم. همیشه در بنادر رسوب کالا بوده بخاطر همین هم انبارهای با ظرفیت سه میلیون تن در بنادر وجود دارد چرا که بار از کشتی که خارج می‌شود باید اسناد خرید برسد و استاندارد آن بررسی شود که این فرایند ۱۵ روز زمان می‌برد. این بار اما این فرایند طولانی شده و ۵۹۰ هزار تن نهاده در انبار داریم و با احتساب واردات بخش خصوصی دو میلیون و چهارصد هزار تن بار در کشتی و انبار مانده است. علت آن هم این است که ارز به آنها نرسیده یا بانک مرکزی ارز اختصاص نداده یا اختصاص داده، ولی انتقال ارز به فروشنده به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی انجام نشده است. از سوی دیگر باید اصل اسناد هم دست گمرک برسد تا مهر شود، اما وقتی پرواز و پستی وجود ندارد چگونه باید اصل اسناد به گمرک برسد.

عدم همانگی بانک مرکزی با واردکنندگان
نقاشی درخصوص عدم ترخیص کالاهای گمرکی نیز گفته: طبق روال سال های گذشته کالایی که وارد گمرک می‌شود بانک مرکزی با واردکنندگان تسویه می‌کند تا آنها کالاهای خود را از گمرک ترخیص کنند اما در این مدت بانک مرکزی با واردکنندگان تسویه انجام نداده است و بانک مرکزی با وجود دستور ریییس‎جمهور درخصوص ترخیص کالاها، درباره ۴ میلیون تن نهاده هیچ اقدامی انجام نداده است.
وی در ادامه افزود: از طرفی قبادی رییس ستاد تنظیم بازار اعلام می‌کند که این کالاها به‌دلیل نبود وسایل حمل و نقل در گمرک مانده است که به نظر بنده این خبر کذب است؛ چرا که واردات ما همانند سال‌های گذشته است. یعنی کمبود خودرو داریم! چرا بانک مرکزی و مسئولان با تولیدکنندگان شفاف صحبت نمی‌کنند و مشکلات خود را بیان نمی‌کنند، مشکلاتی مانند نبود ارز که به عناوین مختلف مانند مشکل حمل و نقل و گمرک ماجرا را به حاشیه می‌برند.
دبیر اجرایی فدراسیون صنایع غذایی بخش کشاورزی ایران درخصوص عدم هماهنگی بانک مرکزی با واردکنندگان نیز گفت: واردکنندگان کالا وارد کرده‌اند اما به‌دلیل ناهماهنگی بانک مرکزی چنین اتفاقاتی رخ داده است. مواد غذایی زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند درحال حاضر ۸۰ تا ۹۰درصد خوراک دام‌های ما وارداتی است که ذرت و خوراک‌های دامی در گمرک بلوکه شده‌اند و نیاز است که به بازار عرضه شود.

بحران در بازار صنایع غذایی
وی با اشاره به شرایط بحرانی بازارهای دامی گفته: بانک مرکزی اگر همین روش را ادامه دهد شرایط بازار را بحرانی خواهد کرد، دو ماه پیش ما درباره روغن هشدار داده بودیم اما بانک مرکزی این صحبت‌ها را نادیده گرفت. در خصوص دام هم ما با همین مشکل روبه رو هستیم. درخصوص روغن از ذخایر استراتژیک استفاده شد اما مواد اولیه روغن همچنان در گمرک مانده است. با توجه به دستور شورای امنیت برای تنظیم بازار از ذخایر استراتژی استفاده شده اما تا چند مدت می‌توان از این راه استفاده کرد. تا زمانی که بانک مرکزی با واردکنندگان هماهنگ نباشد این مشکلات ادامه خواهد داشت.

صنعت دامداری نابود خواهد شد !
محسن نقاشی درباره وضعیت دامداری‌ها نیز گفت: درخصوص دام هم چنین مشکلی وجود دارد. دامدار برای اینکه خوراک دام را آزاد تهیه می کند و گران است ترجیح می دهد تا به فکر جایگزین باشد و اینگونه دام‌های خود را نابود می‌کند. این داستان باعث می شود تا گوشت و دام هم وارد کنیم. کشور ما علاقه خاصی به واردات دارد چرا وقتی خودمان می توانیم تولید کنیم و با هماهنگی می‌توان این وضع را سرو سامان داد به فکر نابودی
باشیم.
وی صنعت دامداری را با این راه بانک مرکزی نابود شده خواند و گفت: ۴ ماه دیگر دامداری از بین می‌رود چرا که بانک مرکزی با واردکنندگان همکاری لازم را ندارد، اگر کالاهای رسوب شده از گمرک خارج شود ما هیچ مشکلی برای تولید نداریم اما همتی برای ترخیص کالاها وجود ندارد.
دبیر اجرایی فدراسیون صنایع غذایی بخش کشاورزی ایران، در پایان راهکار حل مشکلات اقتصادی را اینگونه بیان کرد: تا وقتی که مسئولان با تولیدکنندگان و تشکل‌ها همکاری نداشته باشند و خود را همه چیز بدان بدانند این نتیجه‌ها حاصل می‌شود. کشور ما با این روش‌ها به کشوری وارداتی تبدیل خواهد شد؛ در صورتی که کشورهای توسعه یافته فکر می‌کنند، صحبت می‌کنند و در نهایت به صحبت‌های خود عمل می‌کنند اما در ایران فقط صحبت می‌کنند هیچ برنامه‌ای برای اجرایی شدن ندارند .

***

 

***

جهت مطالعه نسخه کامل روزنامه اینجا کلیک کنید .

مطلب پیشنهادی

تشدید قیمتگذاری دستوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *