قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

کانون ارزیابی

برای مشاهده فایل مرتبط با کانون ارزیابی کلیک کنید

 

کانون ارزیابی و توسعه
واحد آموزش فدراسیون صنایع و کشاورزی ایران

کانون ارزیابی و توسعه با استفاده از ابزارها و روشهای مدرن و متنوع به صنایع و شرکت های تولیدی کمک می کند، علل رفتار انسانها را درک کرده و رفتار آنان را در آینده پیش بینی نمائیم.

● مقدمه کانون ارزیابی و توسعه با استفاده از ابزارها و روشهای مدرن و متنوع به سازمان کمک می کند، علل رفتار انسان ها را درک کرده و رفتار آنان را در آینده پیش بینی نمائیم. ایزارهای کانون ارزیابی و توسعه به ما کمک می کنند دریابیم انسانها چرا به چنین رفتارهایی دست می زنند؟

شکل گیری رفتار آنها چگونه است؟

شخصیت آنها را چگونه بر رفتار آنها اثر می گذارد؟

رفتارهای پایدار آنها کدامند؟

و برای بهره وری، کارآمدی و اطمینان چه کارها و فعالیت هایی را می توانیم به آنها واگذار کنیم؟

امروزه دریافته ایم، در واگذاری مشاغل و مسئولیت ها به اشخاص صرف توجه به مدرک تحصیلی و تجربه، فاقد کارآیی و اثربخشی لازم است. همه ما شاهد تجربیاتی از این دست بوده ایم که پست و مسئولیتی به شخصی واگذار شده است و نهایتا سازمان به اهداف خود دست نیافته است و گاه نتایج به شیوه ناخوشایندی منفی شده و ضرر و زیانی را به سازمان تحمیل نموده است.

● کانون ارزیابی و توسعه چیست؟
کانون های ارزیابی و توسعه متشکل از ارزیاب های تایید صلاحیت شده ای هستند که با استفاده از ابزارها و تکنیک های متنوع و به شیوه سیستمی شخصیت، رفتار، شیوه تفکر، ظرفیت های و توانمندی های ژنریک را شناسایی کرده و به شخص و سازمان کمک می کنند مسیری اثربخش را برای شغل فعلی و آینده خود ترسیم نماید. از مهمترین مشخصه های کانون های ارزیابی و توسعه می توان به موارد زیر اشاره نمود: ابزارهای مورد استفاده در کانون های ارزیابی و توسعه امکان ورود و اعمال نظرات شخصی ارزیاب را به صفر تقلیل داده اند، به عبارت دیگر، ارزیاب صرفا متکی بر ابزارهای مورد استفاده به بررسی توانمندی ها و ظرفیت های اشخاص می پردازد، نه مبتنی بر قضاوت های شخصی . تمامی ارزیابان کانون های ارزیابی و توسعه از لحاظ رعایت اصول حرفه ای و اخلاقی بمنظور حفظ بی طرفی و اطمینان از بکارگیری ابزارهای مناسب مورد بررسی قرار گرفته اند، علاوه براین، ارزیاب تحت آموزش های معتبری قرار گرفته است و از دانش تخصصی در حوزه های روانشناسی شخصیت، روانسجی سازمانی، رفتار سازمانی، و دانش سازمانی قرار گرفته است. کلیه ارزیابان کانون های ارزیابی و توسعه دارای کد ملی ارزیابی می باشند.

● مزیت کانون ارزیابی و توسعه

مزیت های کانون ارزیابی و توسعه را می توان بشرح زیر ارائه کرد:

۱- اطمینان از انتخاب مناسب ترین کاندیدا از میان داوطلبین استخدامی

۲- اطمینان از مناسب ترین کاندیدا در داخل سازمان بمنظور ارتقاء به پست های مدیریتی

صرفه جویی مالی قابل ملاحظه از بابت انتخاب مناسب ترین اشخاص برای پست های سازمانی و پیشگیری از دوباره کاری و اتلاف زمان و هزینه بهبود و ارتقاء عملکرد سازمانی به دلیل استفاده از سرمایه های انسانی با ظرفیت و شایستگی بالا

● صلاحیت ارزیاب کانون ارزیابی و توسعه

صلاحیت ارزیابان نیز توسط دانشگاه ها و جوامع تخصصی انجام می پذیرد و ارزیابان کانون های ارزیابی و توسعه ملزم به ارائه گواهینامه تخصصی از دانشگاه معتبر و صلاحیت حرفه ای از جوامع تخصصی در سطح ملی می باشند. ارزیابان تایید صلاحیت شده همانند پزشکان دارای کد نظام ارزیابی هستند و در هنگام اجرای ارزیابی موظف به ارائه آن.

استفاده از ارزیاب غیرحرفه ای و فاقد صلاحیت می تواند منجر به ایجاد آسیب های جدی در حوزه تصمیم گیریهای سازمانی و پرسنلی گردد، متاسفانه بعضی از شرکتهای ایرانی از این آسیب مصون نمانده اند.

ابزارهای مورد استفاده در کانون ارزیابی و توسعه

ابزارهای مورد استفاده در کانون های ارزیابی بسیار متنوع هستند و ارزیاب بر حسب نیاز سازمان، انتظارات مدیریت سازمان و مسئولیت های محوله به شخص مورد ارزیابی از ابزارهای متعدد و متفاوتی استفاده می نماید. برای مثال، ابزاری که برای ارزیابی مدیری ارشد مورد استفاده قرار میگیرد با ابزارهایی که برای ارزیابی یک کارشناس استفاده میگردد بسیار متفاوت هستند و یا ابزار مورد استفاده برای ارزیابی یک مدیر اقتصادی متفاوت از ابزار مورد استفاده برای مدیر مالی است، با وجود انکه تشابه هات زیادی بین این دو وجود دارد.

شایان ذکر است، دسترسی به ابزارهای کانون ارزیابی بسیار محدود بوده و امکان دسترسی به آنها صرفا از طریق ارزیاب های تایید صلاحیت شده امکان پذیر می باشد.

● شایستگی های سازمانی و فردی ابزارهای کانون،

شایستگی های سازمانی و فردی خاصی را مورد سنجش قرار میدهند، بعضی از شایستگی هایی که معمولا مورد ارزیابی قرار میگیرند عبارتند از: تفکر راهبردی، تصمیم گیری، برنامه ریزی، ریسک پذیری، ابتکارعمل، نوآوری، کارآفرینی، ارتباطات و روابط موثر، تاثیرگذاری، اعتمادپذیری، چالاکی، سرعت عمل، انعطاف پذیری، هوش هیجانی، تحمل، استرس

● روایی و پایایی نتایج کانون ارزیابی و توسعه

به لحاظ روایی و پایایی بالای کانون ارزیابی و توسعه که خوشبختانه بالای ۸۴% می باشد، استقبال زیادی از آن بعمل آمده است بطوریکه هم اکنون در بعضی از کشورهای جهان بیش از ۷۰% سازمانها و شرکتها از نتایج آن بمنظور تصمیم گیری مدیریتی استفاده می نمایند. هم اکنون بیش از ۸۰% شرکتهای برتر جهان که نام آنها در لیست ژورنال معتبر Fortune ذکر شده است از کانون های ارزیابی و توسعه بمنظور تصمیم گیری پرسنلی خود استفاده می نمایند.

● سؤال شما خوشحال خواهم شد پاسخگوی سئوالات شما در حوزه کانون ارزیابی و توسعه باشم.

مهندس محسن راجی اسدآبادی Raji.asadabadi1@gmail.com